Blog

Jest to opatentowany w 2006 roku przez New World Enterprises ekstrakt kakao, standaryzowany na 98% substancji aktywnych. Jest dodatkiem do wielu suplementów diety odpowiedzialnych za wspomaganie odchudzania oraz substancji przed treningowych-pobudzających. Wynika to z faktu, iż zawiera w sobie związki tj.:

  • Kofeina
  • Teobromina
  • Tyramina
  • Oktopamina
  • Synefryna
  • Fenylalanina
  • Tryptofan

Dodatkowo jest źródłem naturalnego magnezu oraz licznych antyoksydantów.

ANALIZA

Sam fakt zdolności pobudzających oraz współdziałających na odchudzanie naturalnego kakao,był badany od wielu lat. Przykładowy test na grupie osób stosujących 1g Chocaminy dziennie przez okres kilkunastu dni ukazuje jej znaczny wpływ na umiejętności szybkiego reagowania, poznawcze oraz funkcje pamięci krótkotrwałej. Badani w porównaniu z grupą placebo w odpowiednich testach sprawności umysłowej osiągali wyniki o 40% lepsze.

Ziarna kakaowca

Jakie jednak ma to odbicie w suplementacji, mającej spowodować wywindowanie naszych osiągów sportowych?

Chocamina w zależności od sposobu przyjmowania oraz dawki, będzie odpowiedzialna za odmienne aspekty treningowe.

  • W stałej suplementacji od 500mg do 1g dziennie poprawia samopoczucie (ze względu na posiadane duże ilości fenyloetyloamin). Zwiększa odczuwalnie nasze zdolności poznawcze, możliwość reakcji na nagłe wydarzenia. Efekty te współdziałają z naszymi odczuciami na treningu: Czujemy się lepiej, jesteśmy wydajniejsi. Minimalnie też powinna wspomóc proces odchudzania.
  • Dawka jednorazowa do 2g przed treningowo w połączeniu z stymulantem tj. kofeina, geranium (w EU zakazana, w USA połączanie to zbiera bardzo pozytywne opinie) lub *PEA. Zwiększa znacząco tzw. fokus, czyli efekt skupienia oraz koncentracji na danej czynności. Poprzez działanie synergiczne z podanym wcześniej zestawem stymulantów potęguje efekt pobudzenia, przy jednoczesnej minimalizacji odczuć negatywnych po ich zażyciu. Na niektórych, Chocamina w ilości ponad 2g działa termogenicznie, jednak nie jest to potwierdzone laboratoryjnie.

Osobiście przetestowałem dany ekstrakt w stałej suplementacji, 500mg dziennie. Po kilku dniach, w momencie adaptacji organizmu do związków w nim zawartych, zacząłem odczuwać pozytywne skutki ich działania. Lepsze samopoczucie, procentowało podczas sesji treningowych. Dodatkowo uzyskiwałem większą motywacją do pracy, rozwoju osobistego. Nie odczułem jednak efektu termogenezy (nawet przy próbach dawek 2 gramowych) ani jakiegokolwiek oddziaływania na mój apetyt. Potwierdzam natomiast jego aktywność synergiczną z stymulantami.

Kakao spożywcze dostępne w naszych sklepach, jest nazbyt przetworzone aby oddziaływać tak silnie jak opisana substancja.

PODSUMOWANIE

Prawdziwy ekstrakt z kakao, bądź też opatentowana Chocamina nie jest powszechnie dostępna w Polskich sklepach, nawet zielarskich. Cena jej jednak jest niska, i jeżeli mamy takową sposobność dobrze zaopatrzyć się w ten produkt. Chociażby ze względu na panujące w naszym kraju częste, nieprzyjemne warunki pogodowe i co za tym idzie słabe samopoczucie.

*Phenylethylamine

Bibliografia:
http://www.ergogenics.org/supplement188.html
http://www.ergogenics.org/supplement8.html
Strony:
www.wikipedia.pl
www.body-factory.pl
www.ergogenics.org