Blog

Każdy organizm jest inny, każdy reaguje inaczej na zadane mu bodźce. Problem rozdrażnienia po treningowego, nie dotyka wszystkich osób ćwiczących. Niektórzy przechodzą go bardzo łagodnie, wręcz odwrotnie do przytoczonych niżej objawów. Jakie to objawy?

  • Komplikacje związane z prawidłową fazą snu (bezsenność, przebudzenia nocne)
  • Rozdrażnienie, zdenerwowanie
  • Wzrost agresji/złego samopoczucia
  • Wśród mężczyzn spadek testosteronu!

Odpowiedzialne za nie jest kilka procesów które aktywujemy poprzez ciężki wysiłek fizyczny, często zaniedbując prawidłową regenerację. Do głównych zaliczamy skok stężenia kortyzolu w naszym organizmie i przeciążenie ośrodkowego układu nerwowego.

Stres,”szybki” tryb życia i niewyspanie nadmiernie obciążają organizm właśnie m.in. poprzez zwiększanie stężenia kortyzolu. Należy pamiętać, że jego bardzo wysokie wartości często powodują nie tylko objawy rozdrażnienia, ale również w dłuższej perspektywie otyłość i choroby nowotworowe (np. zaburzając wyrzut insuliny). W tym przypadku pomaga profilaktyka.

Kortyzol jest substancją naturalnie występującą w naszym ciele. W kontekście sportowym ma pozytywny wpływ na rytm dnia i treningu. Szczególnie przydatne rozbudzenie wynikające z jego działania następuje w godzinach porannych oraz okresie przed treningiem, unikajmy go natomiast przez resztę dnia. Zbyt długie działanie wysokiego stężenia kortyzolu w organizmie wpływa negatywnie na naszą masę mięśniową, umniejsza regeneracji, pogarsza naszą odporność i ingeruje w odkładanie się niechcianej tkanki tłuszczowej.
Zapobiegać jego niekontrolowanym wahaniom po wysiłkowym możemy poprzez wiele metod, do najpopularniejszych należą:

  • Sen
  • Medytacja i trening oddychania

Do efektywnego działania przeciw kortyzolowi można zaliczyć również suplementację i proste triki żywieniowe:

  • Porcji węglowodanów, głównie prostych przyjętych po wysiłku.
  • Zastosowanie adaptogenów tj. Ashwaganda lub Różeniec Górski w odpowiednich porach dnia
  • Dawka L-Teaniny (np. zawartej w zielonej herbacie). Już napar z kilku gram zielonej herbaty dostarcza jej odpowiednią ilość. Stosowana przez dłuższy czas, adaptuje nasz organizm do jej maksymalnego wykorzystania
  • Wsparcie snu (w momentach np. pracy na nocne zmiany) suplementacją melatoniny.

Mocna dawka adaptogenów potrafi świetnie uspokoić nasz organizm. Szczególnie zaleca się ją po treningu, w przypadku stosowania stymulantów bazujących na kofeinie.

Istnieją również inne metody przeciwdziałające ukazanemu problemowi np. odpowiednie ekstrakty roślinne lub wpływ regulacji rytmu dnia (odpowiedni kontakt z nasłonecznieniem), bazuje jednak w tym aspekcie głównie na autopsji i mogę osobiście potwierdzić oddziaływanie przedstawionych metod na mój organizm.