Blog

Czy zioła mogą działać na wzrost libido?

Czy zioła mogą działać na zwiększenie poziomu wolnego testosteronu w naszych organizmach?

Czy zioła rzeczywiście mogą wspierać nas w budowie atletycznej sylwetki?

Przez wiele lat uważałem to za bzdurę… Wynikało to z dość wąskiego myślenia: Rozchwytywany Tribulus nie przynosi żadnych wymiernych korzyści, spisuję resztę podobnych środków na straty. Zmieniłem nastawienie w trakcie studiowania tematyki „zielarstwa”. Z czasem zrozumiałem, że odgórne mylne założenia odebrały mi wiele możliwości, które nadrabiam aktualnie.

Tongkat Ali Root Extract (Eurycoma longifolia) lub inaczej Long Jack jest to wiecznie zielone drzewo liściaste występujące naturalnie w rejonach Indonezji i Malezji. W Polsce jeszcze mało popularny, w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada bardzo rozpoznawalny oraz szeroko stosowany jako ekstrakt z owej rośliny.

Jego zastosowanie wiąże się z charakterystycznym oddziaływaniem na nasz organizm. Główne czynniki na które wpływa to:

  • Wzrost wolnego testosteronu w surowicy krwi
  • Wzrost libido
  • Zwiększona synteza białek oraz utrata tkanki tłuszczowej
ANALIZA

Czytając kilka dostępnych badań (niezależnych oraz tych sponsorowanych) możemy wyodrębnić najciekawsze informacje:

Badanie: Grupa 14 zdrowych, wytrenowanych mężczyzn wykonuje przez okres 5 tygodni intensywny trening (10 stacji/2 serie/10 powtórzeń). Połowa badanych przyjmuje 100mg dziennie ekstraktu z *ELJ, reszta placebo.

„Beztłuszczowa masa ciała w grupie leczonej wykazała znaczący przyrost, z 52,26 (7,18) kg do 54,39 (7,43) kg (p = 0,012). Nie zaobserwowano znaczących zmian w grupie placebo”

„Wzrost wytrzymałości w grupie leczonej był większy niż w grupie placebo (odpowiednio 6,78% i 2,77%)”

Badanie: Grupa 76 mężczyzn z problemem niskiego poziomu testosteronu w surowicy krwi. Badani przyjmują 200mg ekstrakt ELJ dziennie.

„Ich średni poziom testosteronu wynosił 5,66 nanomoli na litr (zdrowy mężczyzna posiada zakres między 6-30). Po przeprowadzeniu miesięcznej suplementacji u badanych osób poziom testosteronu wzrósł do 8,31 nanomoli na litr.”

Podchodząc do tego wszystkiego z zdrowym rozsądkiem, posiadając spore doświadczenie z oświadczeniami wszelakich instytucji na temat rzetelności przeprowadzanych przez nich badań, postanowiłem rozpocząć suplementację owym środkiem.

Dawka jaką przyjmowałem opiewała na 450mg ekstraktu ELJ, dwa razy dziennie. Spożywałem ją rotacyjnie w zakresie 5 ciągłych dni suplementacji, następnie 2 dni przerwy (5-2-5-2…).

Po okresie 2 miesięcy stosowania zanotowałem poczucie wzrostu libida, zwiększenie przyrostu suchej tkanki mięśniowej oraz lepszej regeneracji. Nie bazuje w tej wypowiedzi na badaniach krwi które mogłyby potwierdzić czy nastąpiło zwiększenie uwalniania testosteronu w moim organizmie, jednak poprzez wieloletnie doświadczenie (poznanie swojego organizmu) wiem, że zaszły w nim zmiany.

PODSUMOWANIE

Ostrzegam przed mylnymi reklamami nawiązującymi do przytoczonego przeze mnie produktu. Spotykane hasła: „wzrost o 400% testosteronu”, „alternatywa syntetycznego testosteronu” wprowadzają w błąd oferując rzeczy nie możliwe.

Czego więc mogę po nim oczekiwać? Wsparcia regeneracji, poprawy wyników siłowych, sylwetkowych oraz zdolności seksualnych w stopniu dla nas odczuwalnym. Ekstrakt Tongkat Ali jest wciąż ciężko dostępny na rynku Polskim. Często jest składnikiem dodatkowym boosterów testosteronu oferowanych przez producentów odżywek, warto więc zajrzeć czy nie zawiera się w interesującym nas kompleksie.

* Eurycoma longifolia

Bibliografia:
http://www.ergo-log.com/tongkat-ali-raises-testosterone-levels-in-over-fifties.html
http://cdn.shopify.com/s/files/1/0048/3382/files/ELJ_BJSM.pdf?2399
http://www.naturaltongkatali.com/what-you-must-know-before-buying-or-using-tongkat-ali-extract
http://en.wikipedia.org/wiki/Eurycoma_longifolia