Blog

Dziś chciałbym zaprosić Was „na” publicystykę społeczną. Temat ciężki, dlatego opierałem każde swoje stwierdzenie o dostępne mi materiały naukowe. Znalezienie takowych było łatwe… Niestety.


Na przestrzeni kilkunastu lat pracy indywidualnej (również z młodzieżą), mam szansę ocenić kondycję społeczeństwa od strony psychofizycznej. Tendencja spadkowa jest wysoce zauważalna. Aspekt sprawności ciała to prosta kwestia do rozwiązania, co natomiast uczynić z wnętrzem danej osoby aby stało się silniejsze?


Na tym polu oprócz samego zainteresowanego, wielką rolę odgrywa otoczenie oraz bliscy. Jeżeli oni zawodzą, osoba młoda z ciągle rozwijającą się stroną emocjonalną nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami. Rodzina jako grupa społeczna boryka się z coraz to nowszymi i cięższymi problemami. Świat współczesny utrudnia kwestię wychowania dziecka lub racjonalnego „dawkowania” ciężkich chwil które są nieuniknione dla rozwijającego się człowieka. Wśród dzieci oraz nastolatków na przestrzeni lat wskaźnik prób samobójczych wzrósł o 77%! Według szacunków zakłada się iż próbę odebrania sobie życia w ubiegłym roku podjęło od 12 700 do 25 400 osób poniżej 18. roku życia. Oznacza to, że średnio 1 na 300 dzieci podejmuje tą dramatyczną decyzję.


Mając szansę rozmowy z osobą zajmującą się pracą z chorymi w zakładach opieki psychiatrycznej byłem przerażony. Drogę samobójstwa wybierają coraz częściej dzieci w wieku kilku lat. Przepełnione zakłady to aktualnie norma, mnoga obecność osób bardzo młodych również. Czy możemy temu przeciwdziałać?


Uważam, że jak najbardziej. Wprowadzenie większego nacisku na edukację z dziedziny psychologii praktycznej w szkołach, ograniczenie i kontrola jednego z największych monstrów w świecie dzieci i dorosłych SOCIAL MEDIÓW, aktywizacja sportowa. Osobiście marzę o tym aby to właśnie sport stał się jedną z głównych metod walki o szczęście i wewnętrzną stabilizację. Każdy z nas zauważa koligację między unikaniem aktywności fizycznej, a pogarszaniem się stanu zdrowotnego. Stan zdrowia to odbicie stanu ducha.


Wysiłek może okazać się jednym z najsilniejszych leków mogących ochronić te najmłodsze jednostki przed najgorszymi decyzjami. Być prawdziwie skuteczną profilaktyką przed falą samobójstw oraz depresji z którą boryka się dzisiejsze społeczeństwo.


Zawód który wykonuje, mierzy się nie tylko z problemami osób otyłych lub cierpiących na schorzenia fizyczne. Zdarza się, że osoba szukająca pomocy jest w całkowitym dołku emocjonalnym (rozwód, utrata bliskich, bankructwo). Zdarza się również, że proszący o pomoc w treningu szuka alternatywy dla swoich uzależnień np. alkoholizmu. Podczas wspólnych działań życiowe sprawy wychodzą na światło dzienne. Nie da się tego uniknąć i po długiej współpracy aby osiągnąć sukces z klientem musisz nim pokierować tak, aby również życiowo mógł osiągnąć równowagę.
Odchudzasz daną osobę, poprawiasz wysoce stan zdrowia, siłę organizmu oraz samopoczucie. Kiedy poznajesz jej prawdziwe intencje, pomagasz nakierowując na odpowiedniego specjalistę lub sugerując drobne kroki które pchną go w tym kierunku np. zmiana stresującej pracy.


Jeżeli wszystkie te kroki zostaną wykonane prawidłowo przyczynią się one do największego sukcesu trenerskiego: SZCZĘŚCIA I ZADOWOLENIA podopiecznego. Oczywiście uprościliśmy tutaj kilkumiesięczny proces do kilku zdań, ale… to działa!
Skoro działa w życiu dorosłym, zadziała jako profilaktyka w życiu dziecka. Samotna konfrontacja z brutalnym światem postrzeganym jako „globalna wioska” z jaką aktualnie zderza się Twoje dziecko będzie znacznie łatwiejszą jeżeli dasz mu szansę uzbroić się w narzędzia które mu pomogą.
Naszym ciałem rządzą hormony, kiedy depresja i myśli samobójcze dotkną daną osobę jest już za późno na prewencyjne działania. Kortyzol, adrenalina szaleją. Dopamina i serotonina wręcz nie funkcjonują. Ratunek znajdziemy w farmakoterapii oraz terapii z profesjonalistą.
Posiadając jednak wiedzę uświadamiającą jakie hormony są głównymi czynnikami chorobotwórczymi można przeciwdziałać ich silnej dysregulacji:

Wysiłek fizyczny: Ćwiczenia mogą być jedną z strategii zapobiegających zachorowań na depresję. Niestety daleko nam jeszcze do wykorzystania tego potencjału. Lekarze nie są rutynowo szkoleni w zakresie tego, jak i kiedy przepisywać plany ćwiczeń swoim pacjentom. Dane potwierdzają, że u osób, które ćwiczą 3 razy w tygodniu ryzyko wystąpienia depresji zmniejszyło się o 19 proc. Każda dodatkowa aktywność dodatkowo zmniejsza taką możliwość o kolejne kilka procent.

Lekkostrawne żywienie wysokoenergetyczne:
Badania naukowe wskazują, że dieta uboga, monotonnie opierająca się głównie na produktach wysoko oraz ultra przetworzonych, może przyczyniać się do rozwoju depresji. Nie trzeba wielkich nakładów pracy wystarczy samemu gotować, systematycznie jadąc posiłki bogate w węglowodany i błonnik, unikając spożywania potraw smażonych na głębokich olejach. Dodaj do tego dbanie o nawodnienie, to wystarczy!

Wsparcie adaptogenami:
Obecne badania jasno wykazały, że adaptogeny tj. Różeniec Górski, są w stanie zwiększyć odporność organizmu na stresy fizyczne i psychiczne. Stres wiąże się ze zwiększoną częstością występowania licznych zaburzeń zdrowotnych, od łagodniejszych stanów, takich jak spadek wydolności fizycznej i umysłowej oraz uczucie osłabienia, po bardziej niepokojące stany zdrowotne, takie jak lęk, depresja, zmęczenie oraz wypalenie emocjonalne.

Uzupełnienie witamin oraz substancji odżywczych:
Suplementacja kwasami omega-3, zwiększa skuteczność terapii antydepresantami u pacjentów opornych na ich działanie. Dodatkowo warto zainteresować się stałą suplementacją kreatyną.Im większe jej spożycie, tym mniejszy odsetek zaburzeń depresyjnych.

Czy spełniane są te warunki? Jeżeli nie to pogłębia się ryzyko zachorowań na depresję, stany lękowe oraz choroby podobne.
Konfrontacja z własnymi ograniczeniami, z którymi musimy zderzyć się zawsze podczas ćwiczeń, to kolejny element układanki zwanej profilaktyką antydepresyjną.
To tylko kilka moich przemyśleń uargumentowanych spostrzeżeniami środowisk medycznych.
Uważam, że rola trenera to szlifowanie umiejętności i charakteru danej osoby. Ukształtowanie poprzez moralne zachowania i rywalizację sportową. Ukazywanie właściwych wzorców pozwalających na osiągnięcie pełni satysfakcji z podejmowanych przez siebie działań. Podczas zajęć zajmujemy się aspektem fizycznym, jednak procentuje on również na obszarze życia z poza siłowni.
Stąd apel do rodziców: ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Spraw by Twoje dziecko poznało i pokochało aktywność fizyczną, w dowolnej odsłonie. Będzie to trudne, często wymagane są również zmiany w nas samych, bo to MY jesteśmy wzorcem do naśladowania. Wierzę jednak, że uświadomiony i przekonany rodzic da sobie z tym radę, a uczciwy i zaangażowany trener we wszystkim pomoże.

Literatura:
https://backend.zwjr.pl/media/attachments/Raport_za_lata_2012-2021_zachowania_samobojcze_mlodziezy_2_JVEHSu1.pdf

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5501/14/13/1/polska_w_liczbach_2020_pl.pdf&ved=2ahUKEwjr6Mbyjo37AhWfVfEDHcvJD3QQFnoECAgQAQ&usg=AOvVaw0Jtx94ozizQlYQ3z62wbWG

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7026167/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9228580/

Opie, R. S., Itsiopoulos, C., Parletta, N., Sanchez-Villegas, A., Akbaraly, T. N., Ruusunen, A., & Jacka, F. N. (2016). Dietary recommendations for the prevention of depression. Nutritional Neuroscience, 20(3), 161–171. doi:10.1179/1476830515y.0000000043

The Opportunity for Exercise to Improve Population Mental Health, Adam M. Chekroud, PhD; Alisa Trugerman, PhD September 4, 2019